ŠIFRY - TAJNÉ KÓDYBrailovo písmo

aneb písmo nejen pro nevidomé - pro mnohé vypadá jako šifra :)Brailovo písmo - úvod

Jen tak na okraj správně se píše se dvěma "L" Braillovo :)

Brailovo písmo je nejpoužívanější pro tisk knih a materiálů pro nevidomé, jeho podstata je vylice jednoduchá. Poprvé sjem se s tímto písmem seznámil na přípravě táboru pro nevidomé. Jeho geniálnost mi učarovala.. Stejně jako spoluorganizování táboru pro nevidomé. Více o táborech na stránkách organizace, která je připravuje a organizuje: www.manusbrno.cz, případně kratký zápisek, který ale nepostihuje vše jak se to podařilo napsati jiným lidičkám.


Brailovo písmo - využití

S oblibou lze brailovo písmo použít jako kvalitní šifru. Pokud se to nechá vyděrovat (prostě použije se plastické písmo jak jej použivají nevidomí) má to velice zajimavý a nezapomenutelný efekt. A pokud mezi luštiteli není nikdo kdo toto písmo zná či o něm kdysi slyšel zabere luštění vcelku dost času.


Brailovo písmo - ukázka

V grafické podobě tečky z kterých lze složit celou abecedu a nejen to, existují i symboly pro matematické, fyzikální a chemické vzorce. No a nejen v technické praxi dokonce i notový zápis lze pomoci tohoto písma provést. Pro základa určitě postačí základní abeceda a číslice.

Brailovo písmo ukázky abecedy

Praktická šifra

Vůbec nejlépe vypadá když se tato šifra vytiskné na Brailský papír. Kdo ještě tento zápis neviděl bude jim nadchnut. Možností využití této šifry je hromada. V praktickém životě ji použivají denodeně nevidomí pro zápis poznámek, úkolů kontktů. I když jim značně pomáhá výpočetním technika, diktafony atd. Bez Brailova písma se neobejdou.


Strojový zápis

Pokud si tečky označíme 1 - 6, můžeme psát šifru např. (1,125,135,245) což znamená AHOJ. Opět lze si čísla určit na přeskáčku a máme další zajimavou šifru.


V přípravě

Ukázka nějakých speciálních znaků. Případně pokud se mi povede naskenovat nějaké texty, které jsem použivaly na táborech. Třeba se Vám pak podaří něco vyluštit :)


| článek zveřejněn: 5.8.2007 |Nahoru - Tisk
Vytvořil Pavel Lasák - www.lasakovi.com provozovatel Jak na Excel|  22455  |