ŠIFRY - TAJNÉ KÓDYSIGNÁLY- úvod

Spojitost mezi signály a šiframi

Ono v jistem smyslu i signály se dají považovat za šifry. Takový semafor, kouřový signál. Pokud neznáte Morzeovu abecedu budou pro Vás tyto signály nečitelné. Změť teček a čárek. CO naleznete v této kapitole je tak nějak popsáno dále.


Semafor

Tři barvy a co dokáží. Jedna rozsvícená červená žárovka a atuta stojí. Na zelenou zase jedou. Kdo to nerespektuje je vůl nebo poslanec.


Vlajky

Vlajky jde bráz z několika hledisek, pod každou vlajou je zakodován nějaký ten stát. Případně i pomocí vlajek se dá předávat nějaká zpráva. Stejně jako kouřový signál.


SOS

Mezinárodně uznávaný signál pro přivolání první pomoci. I když v dnešní době satelitních komunikačních prostředů pozbýva na význaku, přeci jen se někdy může hodit.


Světlo

Takové zrcadlo je bezvadný prostředek. Jistě všichni známe oblíbena prasátka. Ve škole jsme ostravovali soudružky učitelky. V dnešní době lze využít laseru a dalších podobných vymožeností.


Hory a signály

I hory mají svá specifika jak například signalizovat zda vrtulník může přistáta či nemůže. Opět mezinárodně uznávaný signál.


Seznam publikovaných článků

Texty jsou zatím v přípravě
Nahoru - Tisk
Vytvořil Pavel Lasák - www.lasakovi.com provozovatel Jak na Excel|  12836  |